بهترین دستاوردهای علمی سال ۲۰۱۶

در سال جاری دستاوردها و اکتشافات بسیاری در حوزه‌های مختلف ارائه شدند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کشف امواج گرانشی اشاره کرد که انیشتین آن‌ را در سال ۱۹۱۵ میلادی پیش‌بینی کرده بود. کشف یک عدد اول جدید از دیگر دستاوردهای امسال بود که رکورد بزرگترین عدد اول را ثبت کرد. به روزهای پایانی سال میلادی نزدیک می‌شویم و اکنون قصد داریم تا بهترین دستاوردهای علمی سال ۲۰۱۶ را معرفی کنیم.

۱- کشف امواج گرانشی

دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) و موسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق شدند تا برای نخستین بار، امواج گرانشی را به صورت مستقیم مشاهده کنند. این امواج شامل ریزموج‌هایی در فضا و زمان هستند که بر اثر برخورد و ادغام دو سیاهچاله با جرم ۲۹ و ۳۹ برابر خورشید به وجود آمدند.

امواج گرانشی توسط آلبرت انیشتین در نظریه‌ی نسبیت عام در سال ۱۹۱۵ پیش‌بینی شده بود. محققان با توجه به سیگنال‌های رصد شده دریافتند که دو سیاهچاله طی کسر ناچیزی از ثانیه با سرعت نزدیک به نصف سرعت نور با یکدیگر برخورد کرده و بخشی از جرم آن‌ها طبق معادله‌ی جرم- انرژی انیشتین به انرژی تبدیل شده‌اند.

۱۲۶-۶۲۰x413

۲- بلور حافظه‌ی سوپرمن

محققان دانشگاه ساوتهمپتون انگلیس یک ذخیره‌ساز داده‌ی پنج بعدی را ساختند که قادر است تا ۱۴ میلیارد سال، داده‌ها را در خود نگه دارد. در این فناوری، داده‌ها بر روی یک دیسک شیشه‌ای کوچک به وسیله‌ی لیزر فوق سریع و با استفاده از پالس‌های نور کوتاه و شدید نوشته خواهد شد. فایل‌ها نیز در سه لایه از نقطه‌های نانویی نوشته می‌شوند که فاصله‌ی آن‌ها از هم، تنها ۵ میکرومتر است.

۲۱۴-۶۲۰x407

۳- جدول تناوبی جدید برای سال ۲۰۱۷

دانشمندان ژاپنی، آمریکایی و روسی، چهار عنصر مصنوعی جدید را کشف کردند که ردیف هفتم جدول تناوبی را تکمیل کرد. به این ترتیب، نیهونیوم، مسکوویوم، تنسین و اوگانسون به عنوان عناصر ۱۱۳، ۱۱۵، ۱۱۷ و ۱۱۸ جدول تناوبی معرفی شدند. ۹۴ عنصر ابتدایی جدول تناوبی به صورت طبیعی وجود دارند و عنصرهای فوق سنگین با شماره‌های اتمی ۹۵ تا ۱۱۸ نیز در آزمایشگاه‌ها و یا رآکتورهای هسته‌ای ساخته شده‌اند.

۳۱۵-۶۲۰x306

۴- تولید گونه‌های حیات جدید

محققان موسسه‌ی کریگ ونتر توانستند به یکی دیگر از بهترین دستاوردهای علمی سال ۲۰۱۶ دست یابند. آن‌ها یک سلول مصنوعی کوچک خودتکثیر شونده را ساختند که تنها از ژن‌های موردنیاز برای حیات تشکیل شده است. این دستاورد، کوچک‌ترین ژنومی است که یک موجود به وسیله‌ی آن در آزمایشگاه پرورش یافت. JCVI-syn3.0 از ۵۳۱ هزار و ۵۶۰ جفت پایه و ۴۷۳ ژن تشکیل شده که همگی برای حیات ضروری هستند.

۴۱۴-۶۲۰x620

۵- شبیه‌سازی ماموریت مریخ

یک تیم شش نفره از دانشمندان سراسر جهان در ماه آگوست، ماموریت مریخ را در هاوایی شبیه‌سازی کردند. این ماموریت به مدت یک سال در شرایط ایزوله‌ی شدید در تپه‌های آتشفشانی هاوایی برگزار شد و یکی از بهترین دستاوردهای سال ۲۰۱۶ لقب گرفت. دانشمندان در این مکان، تنها زمانی که لباس فضایی را به تن داشتند می‌توانستند از مقر خود خارج شوند.

۵۱۰-۶۲۰x349

۶- کشف یک عدد اول جدید رکوردشکن

ریاضی‌دانان دانشگاه مرکزی میسوری، عدد اول جدیدی را کشف کردند. عدد اول M74207281 به عدد اول مرسن معروف است و با ضرب ۷۴ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۲۸۱۱ عدد دو در یکدیگر و کسر یک از آن به دست آمده است. این عدد از ۲۲ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۶۱۸ رقم تشکیل شده و تقریبا ۵ میلیون رقم بزرگ‌تر از عدد اول رکوردشکن پیشین است. اعداد اول به اعدادی گفته می‌شود که تنها بر خود و یا عدد یک تقسیم می‌شوند.

۶۱۳-۶۲۰x349

۷- رکورد بیشترین عمر در میان حیوانات

کوسه‌ای به نام Somniosus Microcephalus در گرینلند، از بیشترین طول عمر در میان مهره‌داران زمین برخوردار است. این کوسه می‌تواند تا ۴۰۰ سال زندگی کند.

۷۱۲

۸- شکسته شدن رکورد کیهانی توسط تیم هابل

ستاره‌شناسان با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری سه‌بعدی در تصاویر ۲۰ ساله‌ی تلسکوپ هابل به یکی از بهترین دستاوردهای علمی سال ۲۰۱۶ دست یافتند. آن‌ها در پژوهش‌های خود متوجه شدند که حداقل ۲ تریلیون کهکشان در جهان قابل مشاهده وجود دارد. این رقم، تقریبا ۱۰ برابر بیشتر از تصور قبلی است.

۸۹-۶۲۰x394

۹- کشف علت طاعون کشنده‌ی سال ۱۶۶۵ در لندن با بررسی دی‌ان‌ای

در سال ۱۶۶۵ میلادی، طاعون بزرگ و کشنده‌ای در لندن شیوع پیدا کرد که جان یک چهارم از جمعیت این شهر را گرفت. دانشمندان، دندان‌های ۲۰ نفر از اجساد مربوط به این واقعه در قبرستان بدلام لندن را بررسی کردند و نتایج آزمایش دی‌ان‌ای که در آزمایشگاه موسسه مکس پلانک آلمان انجام شد، نشان داد که باکتری یرسینیا پستیس عامل طاعون کشنده‌ی لندن در سال ۱۶۶۵ بوده است.

۹۸-۶۲۰x349منبع: گجت‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.