تولید پوست مصنوعی با پشتیبانی از بازخوردهای لمسی

محققان سوییسی موفق به تولید پوست مصنوعی و انعطاف‌پذیری شده‌اند که با پشتیبانی از بازخوردهای لمسی می‌توان از آن در واقعیت مجازی و موارد پزشکی استفاده کرد.

بازخوردها در قالب ۱۰۰ پالس در هر ثانیه به کاربر منتقل می‌شوند.

پوست مصنوعی مذکور از سیلیکون و الکترودهای انعطاف‌پذیر تشکیل شده و توسط موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان سوییس (EPFL) ساخته شده است. به دلیل برخورداری از خاصیت ارتجاعی می‌توان پوست مصنوعی مذکور را به دور انگشتان نوک یا مچ دست کاربر پیچید و بازخوردهای لمسی را در قالب فشار یا ویبره دریافت کرد. همچنین چند سنسور در آن تعبیه شده که با تشخیص تغییر شکل یا دفرمه شدن شدت بازخوردها را تغییر داده و آنها را به واقعیت نزدیک‌تر می‌کنند.

«Harshal Sonar»، محقق ارشد در ساخت پوست مصنوعی و یکی از پژوهشگران موسسه مورد بحث در مورد این پوست مصنوعی می‌گوید:

«این اولین باری است که موفق به ساخت یک پوست مصنوعی با سنسور و فعال‌کننده می‌شویم. این دو فاکتور به ما کمک می‌کنند تا یک سیستم کنترلی جامع به وجود آورده و بازخوردهای دریافتی توسط کاربر را دقیق‌تر و مطمئن‌تر کنترل کنیم. از این پوست مصنوعی می‌توان در مصارف پزشکی و برای آگاهی از میزان هوش بیمار از محیط اطراف خود نیز استفاده کرد.»

باید به خاصیت ارتجاعی بسیار بالای پوست مصنوعی مذکور نیز اشاره کرد به طوری که می‌توان آن را تا چهار برابر طول اصلی خود کش آورد که استفاده روزمره از آن را میسر کرده و بیمارانی که حس لامسه خود را از دست داده‌اند می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. علاوه بر مصارف پزشکی می‌توان به کمک آن محتواهایی طبیعی‌تر برای واقعیت مجازی تولید کرد.

«Sonar» می‌گوید او و تیمش در قدم بعدی قصد دارند یک نمونه آزمایشی کاملاً پوشیدنی برای استفاده در مراکز توانبخشی و همچنین به کارگیری در واقعیت افزوده و مجازی تولید کنند. از این نمونه آزمایشی در دانش علوم اعصاب یا نوروساینس (Neuroscience) برای شبیه‌سازی بدن انسان نیز استفاده شده و محققان می‌توانند فعالیت‌های فعال مغزی در آزمایشات رزونانس مغناطیسی را مطالعه کنند.

منبع: دیجیاتو

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *