بطری آب چوز در عرض ۳ هفته مجددا به طبیعت بازمی‌گردد

با وجود تمامی مشکلات زیست محیطی مرتبط با محصولات پلاستیکی و زمان فوق‌العاده زیاد موردنیاز برای تجزیه طبیعی این محصولات، اخیرا خبر ساخت بطری آب چوز (Choose) با قابلیت جذب شدن به طبیعت، در ۲۱ روز، اعلام شده است.

دانشمندی بریتانیایی به نام جیمز لانگکرافت (James Longcroft) به تازگی ادعا کرده که نوعی بطری آب غیرپلاستیکی را ساخته که تنها برای یک‌بار مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مدت زمان کوتاه ۳ هفته، جذب طبیعت می‌شود. از آنجایی که آلودگی پلاستیکی به یکی از مهم‌ترین مشکلات زیست محیطی عصر حاضر تبدیل شده، ساخت چنین محصولی می‌تواند کمک بزرگی به برطرف شدن معضلات فعلی مرتبط با پلاستیک‌ها کند.

نام این محصول، بطری آب چوز (Choose) بوده که قسمت بیرونی آن از کاغذ بازیافتی ساخته شده و ماده کامپوزیتی قسمت ضد آب داخلی هم توسط خود لانگکرافت ابداع شده است. تمامی اجزای بطری آب چوز ظرف مدت ۲۱ روز در داخل آب و یا محل‌های دفن زباله تجزیه می‌شود و آبزیان مختلف بدون هیچ مشکلی می‌توانند از این محصول تغذیه کنند. در فولادی بطری هم در شرایط محیطی مناسب زنگ می‌زند و پس از یک سال اثری از آن در طبیعت باقی نمی‌ماند.

لانگکرافت ساکن اسکاتلند بوده و هم‌اکنون مشغول ثبت امتیاز ساخت این بطری غیر پلاستیکی شگفت‌انگیز است؛ از طرف دیگر برای تولید انبوه این محصول سرمایه اولیه مختصری در حدود ۳۴ هزار دلار مورد نیاز است که این دانشمند جوان در حال حاضر قسمتی از آن را از طریق سرمایه‌گذاری‌های مردمی جمع‌آوری کرده است.

به‌طور معمول جذب شدن پلاستیک در طبیعت صدها سال زمان می‌برد و گزارش‌های اخیر نشان می‌دهند که چیزی در حدود ۵۰ میلیون تن پلاستیک در اقیانوس‌های سراسر جهان وجود دارد؛ مدتی پیش هم کالبدشکافی جسد نهنگی که در ساحلی در اسپانیا به خشکی رسیده بود، از وجود ۲۹ کیلوگرم زباله انسانی در شکم حیوان که بخش بزرگی از آن پلاستیک بود،‌ خبر داد.

بنابراین می‌توان اطمینان داشت که نیاز شدیدی به تحقیقات علمی و اقدامات تأثیرگذار در زمینه برطرف کردن مشکل آلودگی پلاستیکی وجود دارد و به همین دلیل لانگکرافت امیدوار است که در آینده نزدیک با عرضه محصولش به قیمت ۱٫۲ دلار برای هر بطری، کمک قابل‌توجهی به همه‌گیر شدن محصولات دوستدار طبیعت کند.

منبع: گجت‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.