ولوکوپتر:‌ نخستین تاکسی پرنده خودران جهان در شهر دبی آزمایش شد

پس از ماه‌ها تحقیق و توسعه، نخستین تاکسی پرنده خودران جهان به نام ولوکوپتر (Volocopter) در شهر دبی با موفقیت آزمایش شد. این ناوگان به زودی آغاز به کار خواهد کرد.

دبی همراه با آسمان خراش‌های مدرن و تاکسی‌های پرنده خود در حال حرکت به سمت تبدیل شدن به یک منطقه‌ی بسیار شگفت‌انگیز است. بله درست شنیدید؛ تاکسی‌های پرنده! روز گذشته سرانجام پس از ما‌ه‌ها توسعه، نخستین تاکسی پرنده خودران به مرحله عملیاتی رسیده جهان با نام ولوکوپتر در این شهر آزمون جدی را پشت سر گذاشت. این پرنده‌ی تمام الکتریکی ۱۸ روتور برای نخستین بار در سراسر جهان بود که روز دوشنبه در شهر دبی به مرحله‌ی عملیاتی رسید تا تنها چند گام دیگر تا راه‌اندازی نخستین ناوگان تاکسی‌های پرنده خودران باقی مانده باشد.

ولوکوپتر برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ بود که به عنوان یک پرنده‌ی الکتریکی بی‌باک معرفی شد و به لطف پروازهای موفقیت‌آمیزی که پشت سرگذاشت موفق شد سرمایه‌گذاری ۲۹ میلیون دلاری را از سوی دایملر (شرکت خودروساز آلمانی) به دست آورد. ولوکوپتر در قالب فعلی خود برای پرواز از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر بدون نیاز به خلبان طراحی شده است که می‌تواند تا مدت ۳۰ دقیقه و تا حداکثر سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به پرواز درآید.

دبی در ماه ژوئن برنامه‌ی خود برای بررسی استفاده از ولوکوپتر را اعلام کرده بود و از آن به عنوان تاکسی مستقل هوایی (AAT) برای رسیدن به اهداف خود نام برده بود. همچنین امید است تا سال ۲۰۳۰ میلادی، حداقل یک چهارم کل سفرهای مسافرتی در داخل شهر دبی توسط این تاکسی پرنده خودران صورت گیرد. یکی از مسئولان شهر دبی این‌گونه می‌گوید:

تاکسی هوایی خودران دارای ویژگی‌های منحصر به فردی همچون استانداردهای امنیتی و ایمنی بالا و همچنین حشوهای متعددی در تمامی اجزای مهم خود نظیر پروانه، موتور، منبع برق و کنترل پرواز است. این تاکسی هوایی همچنین دارای چتر نجات اضطراری، ۹ سیستم باتری مستقل و یک سیستم باتری با شارژ سریع و مجهز به تکنولوژی پلاگین است. به لطف این تکنولوژی‌ها، حدود ۲ ساعت به طول خواهد انجامید تا وسیله به شارژ‌ کامل خودش برسد. البته این زمان در نسخه تولیدی نهایی به‌طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

در حالی که هیچ خلبانی داخل تاکسی پرنده‌ی ولوکوپتر قرار نداشت، شیخ ابوحمدان (شاهزاده دبی) نخستین کسی بود که آن را راه‌‌اندازی کرد و با زدن یک دکمه این وسیله نقلیه جذاب را به پرواز درآورد. گفتنی‌است که این پرنده در آسمان دبی و در نزدیکی پارک ساحلی جمیرا به پرواز درآمده است.

منبع: گجت‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.