حرکت به سمت آینده‌ای سبز با تولید الکتریسیته از دستمال توالت مصرف‌شده!

تولید برق به کمک دستمال توالت استفاده‌شده یکی از عجیب‌ترین ایده‌هایی است که محققانی از کشور هلند به آن جامه عمل پوشانده‌اند؛ با ما همراه باشید.

شیمی‌دانان دانشگاه‌های آمستردام و اوترخت (Utrecht University) هلند در فرآیندی دو مرحله‌ای با هدف بازگرداندن دستمال توالت کثیف به شرایطی مشابه چوبی که به عنوان مواد اولیه در ساخت آن استفاده شده، دریافتند که بازدهی تولید الکتریسیته از این روش به میزان بازدهی یک نیروگاه گاز طبیعی است.

برای دستیابی به این فرآیند دو مرحله‌ای، دانشمندان مقادیر مشخصی از دستمال توالت‌های موجود در منبع یک تصفیه‌خانه آب را جمع‌آوری کرده و پس از خشک کردن، این مواد را در محفظه‌ای با دمای ۹۰۰ درجه سلسیوس به گاز تبدیل کردند. سپس قیر، خاکستر و محصولات جانبی فرآیند را جدا کرده و گاز باقی‌مانده که به صورت مخلوطی از کربن دی‌اکسید، متان و کربن مونوکسید بود را از محفظه خارج کردند. در مرحله بعدی، از این مخلوط برای تولید الکتریسیته به کمک سلول‌های سوختی اکسید جامد استفاده شد.

براساس مقاله‌ای که محققان این دو دانشگاه در ژورنال “Energy Technology” چاپ کردند، در فرآیند طراحی‌شده تمرکز اصلی بر روی دستیابی به کارایی و در عین حال پایداری بالا بوده است؛ گرمای اضافی تولیدشده توسط سلول‌های سوختی در حرارت‌دهی به سری بعدی دستمال توالت‌هایی که نیاز به خشک کردن دارند، استفاده شده و انتشار کربن به صورت‌های مختلف در این روش، به میزان یک ششم نیروگاه‌های زغال‌سنگ است.

براساس اطلاعات اداره اطلاعات انرژی آمریکا (U.S. EIA) تولید الکتریسیته از دستمال توالت از نظر میزان انتشار کربن، هم‌رده فرآیندهای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد بود. پژوهشگران هم ادعا می‌کنند که به واسطه بسته بودن سیکل تولید برق از این روش و همچنین، کارایی افزایش‌یافته سلول‌های سوختی، قرار دادن دستمال توالت کثیف در چرخه ارائه‌شده دو تا سه برابر برق بیشتری در مقایسه با سوزاندن مستقیم این مواد ضایعاتی، تولید خواهد کرد.

بنا بر برآوردهای متخصصان، اگر تمام دستمال توالت‌های فاضلاب کشور هلند به صورت روزانه برای تولید برق استفاده شود، تصفیه‌خانه‌های آب در حدود ۴۰ درصد انرژی کمتری برای جداسازی این نوع ضایعات کاغذی از فاضلاب صرف خواهند کرد. به علاوه الکتریسیته تولیدشده، برق ۶۴۰۰ خانه را تامین خواهد کرد.

البته عملی ساختن فرآیند تولید برق از دستمال توالت به صورت گسترده، حتی با وجود اینکه از منبعی ضایعاتی استفاده خواهد شد، هنوز از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

منبع: گجت‌نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *