کشف روشی برای رشد مجدد پوست انسان پس از سوختگی شدید

شرکت زیست فناوری PolarityTE موفق به کشف روشی شده است که ظاهرا به رشد مجدد پوست انسان خواهد انجامید. این روش در حال حاضر بر روی خوک‌ها آزمایش شده و تا انتهای سال بر روی انسان‌ها آزموده خواهد شد.

در حالی‌که روش‌های جراحی ترمیمی طی دو دهه اخیر تا حد زیادی بهبود پیدا کرده‌اند، اما همچنان یک هدف دست نیافتنی باقی مانده است: رشد مجدد پوست انسان. اما حالا، محققان ظاهرا یک گام به این مهم نزدیک‌تر شده‌اند. روز گذشته، کمپانی زیست فناوری PolarityTE مستقر در سالت لیک سیتی آمریکا، اعلام کرده است که آن‌ها موفق به بازسازی کامل ضخامت و سازماندهی فولیکول‌های پوست و مو در زخم های سوختگی درجه سوم در خوک ها شده‌اند.

تا آنجا که ما می‌دانیم، این نخستین باری‌است که پوست، پس از یک سوختگی درجه سوم به صورت کامل رشد کرده است. به نقل از این شرکت، روش SkinTE با استفاده از بیوپسی از پوست غیر آسیب دیده در بیمار انجام می‌گیرد، اگرچه به طور واضح مشخص نیست که چگونه پوست سالم به کمک پوست آسیب دیده می‌رود تا به رشد مجدد آن کمک کند. تصاویر منتشر شده در وب سایت شرکت PolarityTE تا حدودی فرآیند پیشرفت بازسازی را نشان می‌دهد که تکنیک به کار رفته توسط آن‌ها، در نهایت پوستی عاری از زخم را به ارمغان آورده و باعث رشد مجدد تمامی لایه های پوستی از جمله فولیکول‌های مو شده است.

در حال حاضر این تکنیک بر روی خوک‌ها آزمایش شده است، اما این بدان معنا نخواهد بود که نمی‌تواند روی پوست انسان‌ها جواب دهد. در واقع پوست انسان و خوک بسیار شبیه به هم است و رفتارهای سوختگی پوست خوک نشان می‌دهد که دقیقا پوست انسان چه عکس‌العملی را نشان خواهد داد. شرکت  PolarityTE اشاره کرده است که حتی رشد پوست در خوک‌ها ممکن است سخت‌تر از رشد مجدد پوست انسان نیز باشد؛ هرچند هیچ اشاره‌ای به جزئیات استدلال خود نکرده است.

آزمایش بر روی رشد مجدد پوست انسان با روش SkinTE در سال جاری اگر این روش بر روی انسان‌ها نیز موفقیت‌آمیز باشد، قطعا این یک گام بزرگ رو به جلو خواهد بود. این یک اغراق نیست اگر بگوییم در صورت موفقیت، زندگی قربانیان سوختگی به‌طور کلی تغییر پیدا خواهد کرد. خوشبختانه نیازی به صبر بیش از حد برای این آزمایش‌ها بر روی انسان نیست: PolarityTE اواخر امسال قصد دارد آزمایش‌های انسانی خود همراه با روش SkinTE را نیز آغاز کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت شرکت PolarityTE مراجعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.