اتصال انسان به فضای مجازی در دهه‌ی آینده چگونه خواهد بود؟

رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد در حاشیه‌ی اجلاس توسعه‌دهندگان وب فارسی به شرح آینده‌ی وب در افق ۱۴۰۴ کشور و چگونگی اتصال انسان به فضای مجازی در دهه‌ی آینده پرداخت. به گفته‌ی مرتضی موسویان، تا سال ۲۰۲۷ تقریبا ۲۳ گجت به هر فرد متصل خواهد شد.

رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال در خصوص اتصال انسان به فضای مجازی در آینده عنوان کرد که تا سال ۲۰۲۷، حریم خصوصی دیگر به معنای امروزی نخواهد بود و حدود ۲۳ ابزار همراه به انسان متصل می‌شود. مرتضی موسویان در ادامه افزود که وب ۱ از سال ۱۹۹۱ میلادی تا سال ۲۰۰۰ توسعه پیدا کرد که در آن سرویس‌های یک‌طرفه‌ای مانند ایمیل رایج شد. کاربران در این پلتفرم با ارسال متن در چت روم‌ها به تبادل اطلاعات می‌پرداختند.

پس از روی کار آمدن وب ۲، کاربران می‌توانستند حجم قابل توجهی از اطلاعات را به صورت تعاملی ارسال کنند. با این پلتفرم در سال ۲۰۰۶ میلادی، بیش از یک میلیارد کاربر جذب دنیای وب شدند. براساس آمار موجود، کاربران تا سال ۲۰۰۰ تنها درگیر ۱۵ درصد فضای وب بودند اما این رقم در سال ۲۰۱۰ به ۵۰ درصد رسید. در این مدت تعداد کاربران در فضای اینترنت افزایش یافت و بسیاری از سایت‌های بزرگ و معروف در همین مقطع زمانی به وجود آمدند.

اتصال انسان به فضای مجازی همراه با وب ۳ و ۴

در دنیای وب ۲، نرم‌افزارهای مبتنی بر وب به کاربران ارائه شد که دسترسی آسان به حجم انبوهی از اطلاعات را برای کاربران فراهم کرد. در دهه‌ی آینده، بزرگترین کسب و کار وب یا همان بیگ دیتا رخ خواهد داد. وب ۳ از سال ۲۰۱۰ در برخی از کشورها آغاز شده و در آن، کاربران به صورت صد در صد درگیر فضای وب می‌شوند. وب ۳ مزایایی همچون قدرت یادگیری اشیا و هوش مصنوعی دارد و کاربران را در خود غرق می‌کند. حریم خصوصی در وب ۳ و ۴، دیگر معنای امروزی را نخواهد داشت و در آن شاهد اتصال چندین ابزار همراه متصل به اینترنت برای هر فرد خواهیم بود.

fotolia_91616995_s-620x430مرتضی موسویان در خصوص اتصال انسان به فضای مجازی در آینده اظهار کرد:

فناوری‌ها در وب ۳ به تکامل و بلوغ می‌رسند و تا سال ۲۰۲۷ تقریبا ۲۳ گجت به هر فرد متصل می‌شود. پس از این مرحله و با روی کار آمدن وب ۴، فضای مجازی به فضای واقعی نزدیک‌تر شده و با ایجاد بانک اطلاعاتی، تمام زندگی افراد به اینترنت متصل می‌شود. در نهایت در وب ۵، تمامی عرصه‌های زندگی انسان به وسیله‌ی اینترنت مدیریت خواهد شد.

بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۳ و با توجه به امکاناتی مانند شبیه‌سازی محیط به صورت مجازی، کاربران در محیط وب غرق شوند. وب ۳، فضای اینترنت را به یک بانک اطلاعاتی بزرگ تبدیل می‌کند که آینده‌ی هر جسمی در این فضا به سمت یادگیری پیش می‌رود.

رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد تاکید کرد که یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های وب ۳ و وب ۲ در ساخت اپلیکیشن است. در وب ۲ که هم‌اکنون در حال استفاده است، برای ساخت اپلیکیشن به دانستن زبان برنامه‌نویسی و نرم‌افزار نیاز داشتیم اما در وب ۳ این‌طور نخواهد بود و دیگر لازم نیست تا یک متخصص کامپیوتر باشیم. وب ۳ قابلیتی را به وجود می‌آورد که تصورات انسان را به واقعیت تبدیل می‌کند و شبهانسان‌ها با زیرساخت‌های هوش مصنوعی ساخته خواهند شد.

وی همچنین گفت:

از سال ۲۰۲۵ می‌توان از قابلیت شبیه‌سازی مغز استفاده کرد و با توجه به بلوغ هوشمندی، وب ۴ از راه یادگیری به صورت مستقل با مغز انسان ارتباط خواهد داشت و به عنوان یک دستیار نرم‌افزار برای انسان عمل می‌کند.

به این ترتیب از سال ۲۰۳۰ شاهد وب حاکم یا همان وب ۵ خواهیم بود که اتصال تمامی اندام‌ها و حواس انسان به فضای مجازی را در پی دارد. اجلاس توسعه‌دهندگان وب فارسی با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان پدافند غیرعامل و پلیس فتا در مرکز همایش‌های وزارت ارتباطات برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *