پلتفرم «ذهن عمیق» گوگل قادر به یادگیری است

پلتفرم «ذهن عمیق» گوگل هم اکنون قادر است خود را براساس اطلاعات ذخیره شده آموزش دهد، فکر کند، تصمیم‌گیری نماید و به راه‌حل‌های جدید برسد. این همان مکانیزمی است که ذهن بشر قادر به انجام آن است.

پلتفرم «ذهن عمیق» گوگل (DeepMind) براساس سیستمی موسوم به رایانه عصبی تشخیص‌پذیر (DNC) کار می‌کند. این سامانه می‌تواند با استفاده از دیتاهای ذخیره شده رایانه‌های متعارف، آنها را با هوش مصنوعی و شبکه عصبی همگام سازد. الکساندر گراویس و گرگ وین از پژوهشگران پروژه دیپ‌مایند می‌گویند: این مدل می‌تواند فعالیتی شبیه به شبکه‌های عصبی به منظور یادگیری داشته باشد و همچنین قادر است دیتاها را ذخیره کند.

همانند مغز انسان، شبکه عصبی تشخیص‌پذیر، مجموعه به هم تنیده‌ای از گره‌های شبکه‌ای (nodes) را به مورد استفاده قرار می‌دهد تا بتواند مراکز موردنیاز برای انجام یک عملیات را فعال کند. در این روش، هوش مصنوعی با بهینه‌سازی گره‌های شبکه‌ای قصد دارد تا سریع‌ترین راه‌حل را پیدا کند. در طول زمان این سیستم می‌تواند با استفاده از دیتاهای موردنیاز به پاسخ‌های صحیح‌تر و بسیار کارآمدتر برسد.

توانمندی پلتفرم «ذهن عمیق» گوگل در تشخیص مناسبت‌های احتمالی

تیم فعال در زمینه ‌«ذهن عمیق» با ارائه دو مثال می‌خواهند توانمندی‌های هوش مصنوعی خود را برای همه شفاف کنند؛

  1. در مورد اول اطلاعات مناسبت‌های فامیلی در یک شجره‌نامه خانوادگی به رایانه عصبی تشخیص‌پذیر داده شد، این سیستم موفق شد تمامی ارتباطات فامیلی احتمالی موجود در این شجره‌نامه را تشخیص دهد.
  2. در مثال دوم نقشه‌های سیستم حمل و نقل زیرزمینی لندن به این سیستم داه شد و سیستم موفق شد تمامی مسیرهای احتمالی و انواع ارتباطات ممکن بین مسیرها را تشخیص دهد. با به‌کارگیری این فناوری، سامانه فوق می‌تواند بهترین مسیر بین دو نقطه از متروی معروف لندن را بدون برنامه‌ریزی قبلی بیابد.

به‌جای استخراج یک راه‌حل از برنامه‌ها و دیتاهای ورودی، این سیستم می‌تواند راه‌حل‌های خود را با پردازش اطلاعات استخراج کند؛ راه‌حل‌هایی که قبلا به صورت دیتاهای ورودی در سیستم قرار نگرفته است و سیستم خود موفق به خلق آنها شده است.

این همان فرآیندی بود که براساس آن «دیپ‌مایند» توانست قهرمان بازی «گو» را شکست دهد. در این بازی میلیون‌ها حرکت بالقوه و بی‌نهایت ترکیب‌های مختلف به منظور برنده شدن در بازی وجود دارد. در واقع نام این کمپانی در سال ۲۰۱۶ پس از آن‌که یک بازیکن حرفه‌ای گو را برای اولین بار شکست داد بر سر زبان‌ها افتاد.

DNC می‌تواند پیش قراول یک هوش مصنوعی برتر در دنیای فناوری‌های پیشرفته باشد که قادر است همانند انسان فکر کند، یاد بگیرد و تصمیم‌گیری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.