اولین وب سایت دنیا چه بود و چند سال پیش ساخته شد؟

همان‌طور که می‌دانید دنیای تکنولوژی و دهکده مجازی آنلاین در طی چند سال اخیر پیشرفت گسترده‌ای داشته است. در حال حاضر اینترنت دنیای مستقل خود را دارد و تعداد وب‌سایت‌های موجود به قدری بالا است که حتی ممکن است امکان شمارش آن‌ها وجود نداشته باشد، اما اکنون یک سوال وجود دارد، اولین وب‌سایت دنیا در چه سالی و توسط چه کسی ساخته شده؟ در ادامه با ما همراه باشید.

اولین وب سایت دنیا

حتما درباره خالق دنیای پهناور وب یا همان World Wide Web اطلاع دارید. ۲۵ سال پیش در ابتدای پروژه دنیای پهناور وب که تیم برنزلی مسئولیت آن را برعهده داشت، اولین وب‌سایت دنیا ساخته شد. این وب‌سایت در تاریخ ۶ اوت ۱۹۹۱ با آدرس info.cern.ch به صورت عمومی در دسترس قرار گرفت، در آن زمان افراد بسیاری به اینترنت دسترسی نداشتند، اما اولین وب‌سایت دنیا تقریبا ۲۳ نفر بازدیدکننده داشت. این‌گونه بود که دنیای پهناور وب آغاز شد و در حال حاضر ۲۵ سال از ساخت اولین وب‌سایت دنیا گذشته است.

در صفحه اصلی این وب‌سایت چهار لینک اصلی وجود دارد که شما را به بخش‌های مختلف اولین سایت دنیا هدایت می‌کند. اولین لینک نمایی از اولین وب‌سایت را نشان می‌‌دهد و دنیای پهناور وب را به زبانی ساده تعریف کرده است، لینک دوم هم یک صفحه ویرایشگر است که بازهم درباره دنیای پهناور وب است و می‌توان متن مورد نظر خود را در آن تایپ کرد. لینک سوم مقاله‌ای درباره تولد دنیای اینترنت است و همچنین لینک چهارم درباره گروه سازنده که جزئیات را از آن‌ها منتشر کرده است.

netscape-620x482پس از آن جهش بزرگی در دنیای تکنولوژی آغاز شده بود و کمپانی‌های بزرگ خواهان ساخت یک وب‌سایت شخصی برای خود بودند. در سال ۱۹۹۳ شرکت NCSA اولین مرورگر بی‌نقص در آن زمان را با نام موازییک منتشر کرد که البته لازم به ذکر است این مرورگر سورس‌باز بود و کاربران قادر به ویرایش آن بودند. رویکرد اصلی تیم برنزلی یک پلتفرم همکاری و انقلابی بود، اما خوب اگر به صورت دقیق‌تر به این مسئله فکر کنیم به راستی که تیم برنزلی تحول عظیمی را در دهکده مجازی آنلاین ایجاد کرد.

سال ۱۹۹۱ پر از رخدادهای موفقیت‌آمیز برای دنیای تکنولوژی بود و در واقع یک تغییر اساسی در دنیای ارتباطات بود. اکنون وب‌سایت‌هایی وجود دارد که گاهی اوقات امکانات آن‌ها گیج کننده است و همه و همه به لطف سازنده آن یعنی تیم برزنلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.