توصیه هایی کلی در دنیای دیجیتال برای والدین کودکان ۱۲ تا ۱۶ سال

ایتنا – امروزه والدین با چالش‌های بزرگی در برخوردشان با فرزندان روبرو می‌شوند.
 

امروزه والدین با چالش‌های بزرگی در برخوردشان با فرزندان روبرو می‌شوند. چگونه به فرزندانمان آموزش استفاده صحیح از کامپیوتر را بدهیم؟ کدام برنامه‌ها برای سنین کودکان ما مناسب هستند؟ چگونه مانع دیدن محتوای نامناسب فرزندان شویم و از اعتیاد آنها به دنیای در حال توسعه اینترنت جلوگیری کنیم؟ یا این‌که چگونه اطلاعات و پول‌هایمان را در برابر بیتوجهی فرزندانمان محفوظ نگه داریم؟ ما در این مقاله آمادهایم تا به تمام سوالات شما در اینباره پاسخگو باشیم.

از سن ۱۲ تا ۱۶ سالگی: سن خودآگاهی
نوجوان شما در این سن احساس راحتی بیش از حدی برای گذراندن وقت خود و گشتوگذار در دنیای دیجیتال می‌کند و هیچ نیازی به کمک‌های شما برای کشف چیزهای جدید ندارد. با این‌حال، آنها هنوز هم نیاز به حمایت و حفاظت شما دارند، حتی اگر منکر این قضیه شوند و از شما حمایتی طلب نکنند. اما در این سن، نوجوان باید اصول اولیه امنیت را بداند و با تهدیداتی که ممکن است در دنیای آنلاین با آنها روبرو شود، آشنا شود. همیشه نکاتی درمورد تکنولوژی وجود دارد که باید برای زندگی در دنیای دیجیتال آنها را فرا گرفت و از آن‌ها استفاده کرد.

محافظت چه معنایی دارد؟
اولین و مهمترین حفاظتی که می‌توانید از نوجوان کوچکتان به عمل آورید، آنتی‌ویروس است. استفاده از یک آنتی‌ویروس مناسب را فراموش نکنید. دیتابیس آن را به‌روز نگه دارید و این کار را به فرزند خود آموزش دهید ولی هرگز این وظیفه را برعهده‌ی فرزندتان نگذارید، حتی اگر او خیلی زرنگ و داناتر از شما باشد، بهتر است مسئولیت به‌روزرسانی به عهده‌ی خود شما باشد.

• سیستم کنترل والدین را بر روی تمام دستگاه‌های خود نصب کنید، اما به‌یاد داشته باشید همیشه فرزندان به دنبال راه‌هایی برای دور زدن آن هستند. از رمزی قوی و طولانی استفاده کنید و آن را در جایی که در معرض دید باشد، یادداشت نکنید.

• اگر از دستگاه‌های اپل استفاده می‌کنید، از قابلیت اشتراک‌گذاری خانواده آن استفاده کنید.
• اگر فرزندتان از Steam (یک پلت‌فروم برای خرید و دانلود بازی‌ها) استفاده می کند، شما باید یک حساب کاربری برای خودتان ایجاد کنید و از قابلیت شبیه اشتراک‌گذاری خانواده استفاده کنید.
• فعالیت‌های آنلاین فرزند خود را زیر نظر داشته باشید و آنها را دورادور کنترل کنید.

چیزهایی که باید به فرزندان گفت و نشان داد:
• درمورد همه چیز با آنها صحبت کنید، به صحبت‌های فرزندتان گوش کنید، حتی اگر این کار برای شما جذابیتی نداشته باشد. سوال بپرسید و در مورد ابهاماتی که برای شما از پروفایل کودکتان در شبکه‌های اجتماعی‌اش وجود دارد، صحبت کنید. به‌خاطر داشته باشید که بازی به تنهایی برای فرزندتان خطری نخواهد داشت و میل فرزندتان به صحبت کردن با دوستان و هم‌کلاسی‌هایش تا حد نرمال اعتیادآور نیست.
• هرگز سرگرمی‌های او را حذف نکنید! فراتر از دنیای دیجیتال، دنیای واقعی بزرگی با فعالیت‌هایی گسترده‌ای برای فرزندتان وجود دارد که او می‌تواند در این بین چیزهای جالبی در کنار دوستانش و حتی پدر و مادرش بیابد.

منبع: ایتنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.