طراحی پنجره های هوشمندی که به سرعت مات می شوند

محققان آمریکایی پنجره‌های هوشمندی را طراحی کرده‌اند که در مقایسه با نمونه‌های فعلی خیلی زود مات می‌شوند.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا تکنیک جالبی را در پنجره‌ها توسعه داده‌اند که بدون استفاده از کرکره یا پرده می‌توان به سرعت در صورت نیاز شیشه‌ها را مات کرد.

در این شیوه از مواد الکتروکرومیک که برای تغییر فوری رنگ شیشه از حالت شفاف به تقریبا مشکی با استفاده از جریان الکتریسیته استفاده می‌شود، استفاده شده است.

البته این برای اولین بار نیست که چنین روشی برای مات کردن پنجره‌ها به کار گرفته می‌شود اما به گفته محققان دانشگاه ام‌آی‌تی، دستاورد جدید آن‌ها در مقایسه با سایر روش‌های فعلی بسیار زودتر و با مصرف انرژی کمتری تغییر وضعیت رنگ شیشه پنچره را انجام می‌دهد.

در سایر شیوه‌ها تغییر حالت رنگ شفاف پنجره به مات، چند دقیقه زمان می‌برد و در بعضی از شیوه‌ها پنجره‌ها چندان مات هم نمی‌شوند، ضمن این‌که در روش‌های فعلی، جریان ولتاژ برق باید برای مات نگه داشتن پنجره به صورت مستمر برقرار باشد که این روند مصرف انرژی را افزایش می‌دهد.

در روش جدید فقط زمانی‌که پنجره به حالت مات تغییر وضعیت پیدا می‌کند، جریان الکتریسیته نیاز است. 

محققان آمریکایی در چهارچوب پنجره‌ها از موادی شبیه به اسفنج با نام «متال اورگانیک» استفاده می‌کنند که موجب ایجاد رسانای سریع بین الکترون‌ها و یون‌ها می‌شود. 

در واقع از جریان برق برای ایجاد شارژ منفی در پنجره و از یون‌های مثبت برای خنثی کردن جریان استفاده می‌شود و این فرآیند باعث تغییر رنگ می‌شود. به عبارت دیگر دو رنگ سبز و قرمز با هم ترکیب می‌شوند و رنگ تقریبا مشکی برای مات کردن پنجره به وجود می‌آید.

منبع: بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *