ربات کوچک MIT در داخل معده عمل جراحی انجام می‌دهد

استفاده از میکروربات‌ها در عمل‌های جراحی داخلی از خیلی وقت پیش مورد توجه پژوهشگران بوده است. به تازگی گروهی از محققان موفق شده‌اند تا رباتی طراحی کنند که به داخل معده رفته و قادر است زخم‌ معده را ترمیم کند. در ادامه با ما همراه باشید.

رباتی که توسط محققان دانشگاه MIT طراحی شده، علاوه بر ترمیم زخم معده قادر است اشیای بلعیده شده توسط انسان را نیز جذب کرده و از بدن خارج کند؛ فرض کنید که به صورت تصادفی یک باتری ساعت مچی را قورت داده‌اید، برای خارج کردن آن، لازم است این ربات را به شکل قرص بخورید تا در معده‌ی شما تبدیل به ربات شود. بنابراین این ربات می‌تواند به درون معده رفته و در آنجا عمل جراحی انجام دهد.

محققان دانشگاه MIT این ربات را به شکل آکاردئونی طراحی کرده‌اند که می‌توان آن را به صورت قرص استفاده کرد. این ربات در مرحله آزمایشی در روده‌ی خوک مورد استفاده قرار گرفته و می‌تواند در اسید معده حل شود. آهنربای تعبیه شده در ربات این امکان را فراهم می‌کند که بتوان از بیرون آن را کنترل کرد. ضمن این که می‌تواند باتری یا هر شی دیگری که داخل معده وجود دارد را درگیر کند.

این ربات جدید در ادامه‌ی تحقیقات گروهی قدیمی‌تر با سرپرستی “دنیلا روث” ساخته شده است. با این تفاوت که طراحی آن کاملا فرق دارد و گوشه‌های آن طوری است که می‌تواند به سطح معده چسبیده شود. این تیم، تمرکز خود را روی باتری ساعت قرار داده است چرا که سالانه ۳۵۰۰ نفر در ایالات متحده باتری‌های دکمه‌ای را قورت می‌دهند! هر چند که باتری می‌تواند خود به خود هضم شود اما باعث ایجاد سوزش در مری و معده خواهد شد. از اینرو ربات می‌تواند پیش از آن که باتری عوارضی در بدن ایجاد کند آن را خارج سازد. پیش از این بررسی، تیم روث ربات‌هایی طراحی کرده بود که می‌توانستند خود را مونتاژ کنند.

منبع: زومیت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.