تا پایان سال اینترنت پرسرعت به ۲۵ هزار روستا می‌رسد

مشاور رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور اعلام کرد که اینترنت پرسرعت ۲۵ هزار روستا تا پایان سال برقرار می‌شود. حداقل سرعت پیش‌بینی‌شده برای این اینترنت حداقل ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه است.

حسن رضوانی، مشاور رئیس رگولاتوری که مسئول راهبری و پیگیری امور USO است، در مورد طرح اینترنت‌رسانی به روستاها با بیان این‌که در فاز نخست این طرح تا پایان آذرماه، اینترنت پرسرعت ۳ هزار روستا نصب و راه‌اندازی می‌شود، توضیح داد:

به‌محض ورود و ترخیص تجهیزات تا پایان بهمن‌ماه هم حدود ۱۷ هزار روستا و تا پایان سال مالی، پوشش ۲۵ هزار روستا انجام می‌شود. در اسفند سال ۹۳، کنسرسیوم شرکت دادهگستر عصر نوین (های‌وب) و آواسل به‌عنوان پیمانکار انتخاب و قراردادی تنظیم شد. در این قرارداد پیمانکار موظف است اینترنت پرسرعت با سرعت حداقل ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه برای ۲۵ هزار روستا و یک‌میلیون پورت برای ۴۰ مشترک در روستاهای بالای ۳۰ خانوار برقرار کند.

به گفته رضوانی، اولویت نخست جهت ارائه اینترنت پرسرعت به روستاها، نقاط بالای ۳۰ خانوار است، اما اگر ظرفیتی باقی ماند، روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اولویت‌هایی که از قبل تعیین‌شده، اضافه می‌شود. روستاهایی که قبلاً از سرویس ADSL برخوردار شده‌اند، شامل این طرح نمی‌شوند و قرار نیست از این شبکه سرویس بگیرند چرا که دارای ارتباط اینترنتی هستند.

مشاور رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان این‌که بخش عمده تجهیزات ترخیص و آماده نصب است، گفت:

تنها یک سری از تجهیزات جانبی در گمرک مانده است که به‌محض ترخیص، عملیات نصب آغاز می‌شود. خرید، نصب و راه‌اندازی تجهیزات اصلی شبکه مرکزی شامل روتر و سوئیچ در تهران و تمام مراکز استان‌ها انجام‌ شده و تنها نصب و راه‌اندازی تجهیزات پوشش روستاها باقی‌مانده است. نصب تجهیزات پوشش روستاها یک‌روزه صورت می‌گیرد و درعین‌حال، عمدتاً از سراچه‌های موجود استفاده می‌شود.

به گفته حسن رضوانی پایلوت طرح در تهران انجام می‌شود و پس از بررسی دقیق نتایج پایلوت و رفع مشکلات احتمالی، از سه هفته آینده با شروع عملیات نصب، امکان اعلام آمار پوشش روستاها به‌مرور فراهم می‌شود.

از مزایای ایجاد این بستر ارتباطی در روستاها ارائه خدمات به مردم و ایجاد اشتغال است. به گفته این مسئول استفاده از بستر ایجاد شده جهت ارائه خدمات قابل ارائه در روستاها، مشارکت همه دستگاه‌های دولتی را می‌طلبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *