تهیه تصاویر سه بعدی از بدن انسان

محققان با استفاده از تکنولوژی‌های نوین توانسته‌اند تصاویر سه بعدی از بدن انسان به‌دست آورند که می‌تواند در درمان بیماری‌های زیادی مفید باشد.

تکنولوژی جدید تصویربرداری که صدها برنامه اسکن پزشکی را برای ساختن مدل سه بعدی مجازی بدن انسان پردازش می‌کند، این امکان را به پزشکان می‌دهد تا به صورت دقیق‌تری بیماری‌ها را تشخیص دهند و برای برنامه‌های پیچیده جراحی آماده شوند.
سرجیو آگویر یکی از طراحان این دستگاه می‌گوید:

«کاری که نرمافزارهای ما انجام میدهند، به‌دست آوردن مزایای قابل استفاده از اطلاعات و ارائه آنها در قالبی است که پزشکان می‌توانند به صورت واقعی و در یک فضای سه بعدی اجزای بدن را ببینند و با آن‌ها عملیات لازم را انجام دهند»

وی همچنین اضافه می‌کند که پزشکان می‌توانند لایه‌های مجازی را کنار بزنند و اندام‌ها و بافت‌های عمیق بدن را مشاهده نمایند.

با استفاده از این دستگاه در مطالعات کلینیکی، جراحان توانستند به طور موثری نواقص مادرزادی قلبی نوزادان را درمان کنند.

با استفاده از یک مانیتور تخصصی و عینکی که توسط پژوهشگران در سیلیکون والی برای راه‌اندازی نرم‌افزار بهبود یافته بود، تصاویر سه بعدی مجازی این امکان را به جراحان داد تا عروق خونی ریز را تجسم نمایند و قبل از ورود به فرآیند جراحی روش مورد نظر را پیش‌بینی کنند.

دکتر آگویری همچنین می‌افزاید:

«این عروق خونی نیم میلیمتر اندازه دارند و بیماران نوزاد هم اندازه‌ی کف دست می‌باشد، در این شرایط تصویربرداری انجام شده است و ما با استفاده از نرم‌افزار توانستیم به پزشکان کمک کنیم تا انحای کوچک را درک کنند».

در مجموع این تکنولوژی زمان را را کاهش می دهد و دقت کارهای پزشکی را بالا می برد.

منبع: بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.