امشب و فرداشب مهمترین شهاب باران سال را از دست ندهید

شهاب باران یا بارش شهابی “برساوشی” یکی از مهمترین بارش‌های شهابی سالیانه است که از تاریخ ۲۶ تیر ماه تا ۲ شهریور (۱۷ جولای تا ۲۴ آگوست) رخ می‌دهد. اوج بارش شهاب‌سنگ‌ها امسال روزهای چهارشنبه ۲۱ و پنجشنبه ۲۲ مردادماه است. مشاهده شهاب‌باران امسال برای اولین بار از سال ۲۰۱۰ تاکنون آسان‌تر شده، زیرا نقطه اوج این رویداد یک شب پیش از طلوع ماه جدید خواهد‌ بود،‌ به بیانی دیگر رصد‌گران می‌توانند از نبود نور ماه در پس‌زمینه شهاب‌باران اطمینان داشته‌ باشند. پیشنهاد می‌کنیم امشب و فردا شب مهمترین شهاب باران سال را از دست ندهید.

بارش سالیانه شهاب‌سنگ‌ها

s2-620x349هرساله در نخستین نیمه‌ی ماه اوت (حدود ۲۲ مردادماه) آسمان پر از شهاب می‌شود. ستاره‌شناسان، علاقمندان به نجوم و همه آنهایی که می‌خواهند پدیده‌های دنیای ستاره‌ها را به نظاره بنشینند، نگاه‌شان برای دیدن بارش شهابی برساوشی به آسمان دوخته می‌شود. به گفته متخصصان اخترشناسی بهترین زمان برای رصد شهاب‌باران در نیمکره شمالی پس از نیمه شب ۲۱ یا ۲۲ مرداد ماه است.

MeteorBoom_vanderHoeven_750در نقطه اوج این شهاب‌باران ۶۰ تا ۱۰۰ شهاب در ساعت با سرعت ۲۰۹ هزار کیلومتر بر ساعت با اتمسفر زمین برخورد کرده و می‌سوزند. نکته جالب در مورد این اجرام کیهانی ابعاد کوچک آنها است،‌ زیرا این سنگ‌ها بسیار کوچک بوده و چند گرم وزن دارند.

شهاب‌سنگ‌های بارش برساوشی از کجا می‌آیند؟

s1-620x349نام برساوشی برگرفته از نام صورت فلکی برساوش است که منشا این شهاب‌باران به نظر می‌آید،‌ به بیانی دیگر زمان آغاز این شهاب‌باران وقتی به آسمان نگاه می‌کنید به نظر می‌آید شهاب‌ها از صورت فلکی برساوش به سوی زمین روانه شده‌اند اما درحقیقت این شهاب‌باران ناشی از ذرات رها شده از ستاره دنباله‌دار ۱۰۹/Swift-tuttle است که در بخش‌های داخلی و خارجی سامانه خورشیدی در نوسان است.

سنگ‌های آتشین درخشان

s3-620x349

همین‌که زمین در مسیر خود به دور خورشید از دل توده ذرات برجای مانده از دنباله‌دار سوئیفت‌ تاتل (Swift-Tuttle ) عبور می‌کند، این ذرات با سرعتی برابر ۶۰ کیلومتر در ثانیه وارد جو زمین می‌شوند. ذرات تا بیش از ۳۰۰۰ درجه سلسیوس گداخته می‌شوند و از این لحظه شهاب سنگ‌ها شروع به بارش می‌کنند.

وسایل لازم برای دیدن شهاب سنگ‌ها

s4-620x349“سازمان بین‌المللی شهاب” می‌گوید برای دیدن این شاهکار طبیعت نیاز به تلسکوپ و دوربین ندارید. ‌چشم‌هایتان را باز کنید و در جایی که مانعی در راه دید شما به آسمان وجود ندارد، به آسمان زل بزنید و چشم به راه شهاب‌ها بمانید.

منبع: گجت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *