Artemis و Maya دومین نسل از هسته‌های ۶۴ بیتی مبتنی بر ARMv8 هستند

ARM روز سه‌شنبه اعلام کرد که در حال توسعه‌ی چندین راهکار براساس مجموعه‌ی دستورات ۶۴ بیتی ARMv8 است. این کمپانی اخیراً نیز آغاز به اعطای گواهی برای تولید هسته‌های مبتنی بر نسل دوم معماری ۶۴ بیتی خود کرده و در آینده‌ی نزدیک نیز با محصولات دیگری مبتنی بر معماری ARMv8 بازارهای جدید را هدف خواهد گرفت.

سایمون‌سِگارس، یکی از مقامات ارشد در کمپانی ARM در مورد برنامه‌های این کمپانی چنین اظهار نظر کرده است:

با آغاز سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی، ما آغاز به اعطای گواهی نسل جدیدی از محصولات خود کردیم که هنوز به بازار معرفی نشده است. این محصولان با نام‌های Maya‌ و Artemis شناخته می‌شوند.

سِگارس اطلاعات بیشتری در مورد این محصولات ارائه نکرد و فقط به ذکر این نکته که این محصولات جزو طیف محصولات ۶۴ بیتی ARM هستند، اکتفا کرد. وی آرتمیس و مایا را میوه‌های بخش تحقیقات و توسعه‌ی کمپانی خوانده است که در اثر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، حاصل شده‌اند. آرتمیس و مایا تنها گوشه‌ای از محصولات جدید و خلاقانه‌ی ARM است که در آینده‌ی روانه‌ی بازار خواهد شد.

ARMInt

ARM یکی از قوی‌ترین کمپانی‌ها در زمینه‌ی طراحی تراشه‌ها برای استفاده در تلفن‌های‌هوشمند، تبلت‌ها، سیستم‌های موقعیت‌یاب و سایر تجهیزات الکترونیک است. با توجه به اینکه این کمپانی تمرکز خود را برای توسعه‌ی چنین محصولاتی قرار داده است، از این‌رو انتظار می‌رود آرتمیس و مایا نسل جدید هسته‌های ۶۴ بیتی این کمپانی مبتنی بر ARMv8 باشند که جایگزین هسته‌های Cortex-A53 و Cortex-A57 خواهند شد. با در پیش گرفتن چنین سیاستی به‌نظر ARM هسته‌هایی را برای استفاده در ابزار‌های پرچمدار بازار و همچنین محصولات پایین‌رده ارائه خواهد کرد. همچنین این محصولات تولید تراشه‌های با بهره‌گیری از معماری big.LITTLE را نیز امکان‌پذیر خواهد کرد.

سِگارس در ادامه با اشاره به بازار‌هایی چون خودروسازی، دیتاسنترها، شبکه و اینترنت اشیاء، آن‌ها را دارای پتانسیل بالایی برای پیشرفت خوانده و نوید تغییرات گسترده‌ای را در ین حوزه داد. وی در این مورد می‌گوید:

ما اعتقاد داریم که محصولاتی که دراین حوزه‌ها توسط ما روانه‌ی بازار خواهد شد، سهم بزرگی از بازار را از آن خود خواهد کرد. از این‌رو سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه اهمیت مضاعفی می‌یابد.

ARM تا‌کنون ۵۰ قرارداد اعطای گواهی ARMv8 را با ۲۸ مشتری خود به امضا رسانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.