سفر هوایی دور دنیا بدون سوخت

هواپیمای خورشیدی سولار ایمپالس ۲ در آخرین بخش از سفر خود به دور دنیا، صبح امروز فرودگاه قاهره را به سمت ابوظبی ترک کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، این آخرین مرحله از سفر دور دنیای این هواپیمای خورشیدی است که سال گذشته در ماه مارس از امارات متحده آغاز شده بود.

این پرواز که قرار است ۴۸ ساعت به طول بینجامد، توسط برتراند پیکارد، خلبان سوئیسی در ساعت ۲۳:۲۸ شنبه شب به وقت گرینویچ (۴:۲۸ به وقت تهران) آغاز شد.

سولار ایمپالس ۲ پس از ۱۰ روز توقف در قاهره به دلیل بیماری پیکارد و آب‌وهوای نامناسب، اکنون در هفدهمین بخش از سفر خود قرار دارد.

این خلبان باید ۲ شبانهروز را در آسمان و در گرمای طاقت‌فرسای تابستانی در آسمان شمال آفریقا و خاورمیانه بگذراند و به دلیل پرواز در ارتفاعات بالا برای عبور از شرایط جوی باید در اکثر ساعات از ماسک اکسیژن استفاده کند.

از دیگر خطرات این ماموریت، تأثیر مخرب تابستان بر این هواپیمای خورشیدی است چرا که دمای بالای هوا ممکن است بر سیستم‌های آن آسیب وارد کند.

۹۵-۰۵-۵jnews315

سولار ایمپالس ۲ که ۱۷ هزار سلول خورشیدی روی بال‌های آن نصب شده، سال گذشته پس از آغاز پرواز در ابوظبی، از آسمان عمان، هند، میانمار، چین و ژاپن گذشت و پس از عبور از اقیانوس آرام به هاوایی رسید و پس از سفر بر فراز آمریکای شمالی به اروپا و سپس آفریقا سفر کرد.

این هواپیمای خورشیدی در سفر رکوردشکن خود حدود ۳۵ هزار کیلومتر به دور زمین پرواز کرده و در  صورت اتمام ماموریت خود، نخستین هواپیما در تاریخ هوانوردی جهان خواهد شد که بدون استفاده از سوخت دور زمین پرواز کرده است.

فرود در ابوظبی برای پیکارد پایانی بر  یک پروژه ۱۷ ساله است که قصد دارد به جهان ضرورت توجه به انرژی خورشیدی و قابلیت‌های آن را گوشزد کند.

منبع: بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *